Rozhledna

Str rozhledna pohlS myšlenkou, postavit na valech keltského hradiště rozhlednu, přišla Hana Dvořáková – jedna ze stradonických aktivistek z Klubu žen. Samozřejmě nás napadlo, že by se mělo jednat především o napodobení původního opevnění oppidia. Jak vypadalo, to přesně nikdo neví: žádné dřevo se neuchová téměř 2 tisíciletí. Vycházelo se proto z obdobných Str rozhledna pudpředstav a názorů archeologů. Rozhlednu navrhl architekt Karel Chlouba, který konzultovat stavbu s historikem Zdenkem Smržem, který zde v 70 letech prováděl výzkum i vykopávky.

Poznámky k návrhu stavby od pana Smrže:

Rákosové střechy se dělaly, a vydrží více, než došky. V údolí Debeřského potoka rákosí rostlo. Šindele asi do 5 stol. př.n.l. nepatří, ale konec konců rozhledna nebude replikou konkrétní stavby, jen svým rustikálním provedení, který má tento dojem navodit.

Jen chci dodat, že by měla být z kmenů dubu a buku. Víc vydrží a v pravěku se např. smrk ke stavbám nepoužíval, protože má „krátké dřevu“ a oni neznali pilu. Porazit smrk kamennou či bronzovou sekerou je prakticky nemožné a halštatskými železnými sekerami velmi pracné (dle výsledků experimentů).

To promísení hliněné podlahy plevami se provede samozřejmě již při přípravě hlíny.  

Zvolilo se postavení malé rozhledny v nejvyšším bodě valů, s pěkným výhledem na České středohoří. Použití materiálů a technologií, o kterých píše doktor Smrž, nebylo zcela dodrženo. Od keltských zvyků jsem se zřejmě odchýlil už tím, že jsem si udělal náčrt na něco, čemu říkáme papír a na rozdíl od Keltů jsme přinesli práci na stavební úřad. Jediné, co jsme dodrželi je, že na stavbu nebyly použity dnešní normy, hygienické ani požární předpisy, ale dochované keltské.

hradiště 4000V průběhu tvorby konceptu rozhledny padli návrhy, že by mohla být součástí i šibenice a také se zvažoval návrh obnovit původní bránu v severozápadním okraji valu. Dále jsme uvažovali i o dřevěných palisádách. Obvod hradiště o ploše 90 ha však činí přes 3 km délky, což bylo nad naše možnosti. V návrhu jsem alespoň zakreslil část palisád – v návaznosti na rozhlednu.

Informace o rozhledně

Katastrální území: Stradonice u Pátku, Obec: Peruc,  Okres: Louny, Kraj: Ústecký
Nápad a organizace: Klub žen Stradonice
Investor: Městys Peruc
Informace o archeologickém výzkumu: PhDr.Zdeněk Smrž
Architektonická studie: Ing.arch.Karel Chlouba – říjen 2008
Podnět k zařazení výstavby rozhledny do plánu pro rok 2009: říjen 2008
Podpisová akce na podporu rozhledny: listopad 2008
Projekt: Ing.Karel Hrdlička – leden 2009
Zhotovitel: firma KLEMPO Vasila Vajdy – květen-červenec 2009
Střecha: Josef Drdlík se synem Martinem z Hlinska – 29. a 30.6.2009
Infotabule a lavice se stoly: Jindřich Dresler
Panorama: Luděk Lůžek
Výška:  6m, podlaha je 2,35 nad terénem
Přístup:  volně přístupná po žebříku při dodržování provozního řádu.
Souřadnice GPS ve stupních, minutách, vteřinách: 50 22 20 N 13 58 16 E
Nadmořská výška podlahy: 292 m.n.m.
Parkování: před hospodou nebo u hřbitova
Slavnostní otevření: 18.7.2009
Občerstvení: Stradonice, hostinec Pod Rozhlednou, hospoda v Levousích  nebo hotel Oldřichův Dub na Peruci u kempu
Ubytování:  v kempu, který provozuje Městys Peruc, tel.:415 697 175 nebo
v hotelu Oldřichův Dub

Razítko a prodej upomínkových předmětů

Prodejní místa jsou vyznačena na vývěsce u hospody a jednotlivé domy mají na vratech poutač. Razítko je k dispozici u Marty Brabcové, Hany Dvořákové, v obchodě a v hospodě.